جمعيت خبرنگار گریزمان سیمئونه اتلتیکو مادرید

جمعيت: خبرنگار گریزمان سیمئونه اتلتیکو مادرید لالیگا اسپانیول

گت بلاگز آذربایجان شرقی تصاویر + بقاع متبرکه‌ی تبریز را بهتر بشناسیم

سخن از تبریز تنها به بناها و فضاهای شهر ختم نمی‌شود، شهر زیبای تبریز با قدمتی چند هزار ساله مقبره امامزادگان و بقاع متبرکه را نیز در دل خود جای داده است که

تصاویر + بقاع متبرکه‌ی تبریز را بهتر بشناسیم

به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛در آستانه ی تبریز ۲۰۱۸ استفاده از ظرفیت این مقبره ها می تواند موجب جذب گردشگر و نمایان شدن هویت مذهبی شهر گردد.

عبارات مهم : تبریز

امامزاده سیدجمال تبریز، زیارتگاهی است که در مسجد حاجت که در راسته کوچه واقع شده است هست. این زیارتگاه مرقد امامزاده موسی معروف به سیدجمال الدین از اولاد امام موسی بن جعفر می باشد؛ آرامگاه در زیر گنبد و پاطاق مقرنسی دارد که روی آن صندوق چوبی قشنگی قرار داده اند.


دوکتیبه مرمرین سنگ قبر نیز در این بقعه به چشم می خورد که یکی متعلق به قبر آخوند ملااحمد مدرس و دیگری مربوط به قبر شیخ عبدالغفار هست. این امامزاده با پنج واسطه به حضرت امام موسی بن جعفر (ع) منتهی می شود.


امامزاده سیدحمزه در محله سرخاب تبریز، در محل تقاطع خیابان ثقه الاسلام و بازارچه سیدحمزه قرار دارد. نام و کنیه این سید جلیل القدر، ابوالحسن حمزه بن حسن بن محمد است که با ۱۶ واسطه نسبش به امام موسی بن جعفر می رسد. بنای اولیه در این سال به وسیله فرزندش سید حسین بر تربت وی احداث گردید.


بقعه این امامزاده بعد از سال ها در سال ۱۳۸۲ به وسیله شرکت میراث فرهنگی استان بازسازی و مرمت شد. این بقعه عبارت است از صحن نسبتا وسیعی که در سمت جنوب آن مقبره قرار گرفته و در قسمت شرق و شمال آن حجره ها و اطاق هایی جهت اقامت و تحصیل طلاب وجود دارد.
گذشته از شاخصه های جالب بقعه، آینه بندی طاق بالای صندوق قبر و آیینه بندی طرفین شمالی و جنوبی آن که در دیوار به کتیبه ای قشنگ ختم می شود که از قشنگی های درخور تحسین این بنای تاریخی است.

امامزادا سید ابراهیم در محله دوه چی، خیابان شمس تبریزی قرار دارد. بااهمیت ترین قسمت این بقعه، سنگی است که به دیوار غربی بقعه راه اندازی شده است و به سنگ بسم الله مشهور است که در قاهره نوشته شده است و اثر میرزای سنگلاخ است که به جهت قبر پیامبر اکرم به دربارعثمانی برده شده است بود ولی در اثر بی توجهی سلطان عثمانی آن را به تبریز آورده اند.

در ارتفاع ۱۸۰۰ متری شمال تبریز و بر فراز کوه های سرخ رنگ، مقبره عون بن علی یا عینالی قرار دارد. باعث شهرت این کوه به خاطر مقبره و زیارتگاه عون بن علی و زید بن علی، دو تن از فرزندان امام اول شیعیان حضرت علی(ع) هستند که قدمت این بقعه و زیارتگاه را از دوران ایلخانیان تخمین می زنند.


مسجد دال و ذال و زیارتگاه دوتن از بزرگان دین که در همین منطقه اعدام و شهید شدند،در محله میارمیار بین خیابان فردوسی و شریعتی شمالی واقع شده است هست. ضریح نقره ای زیر گنبد واقع شده است است که در سال ۱۳۹۱ از طرف اداره کل اوقاف و امور خیریه استان آذربایجان شرقی راه اندازی شده است است.

در نمای مهم بقعه و مسجد دال و ذال سه در ورودی و چهار پنجره آهنی سبز رنگ وجود دارد.


کتیبه درب میانی از جنس مرمر و متن آن آیه ۱۸ از سوره مبارکه توبه و کتیبه درب ضلع شرقی از جنس کاشی آبی و فیروزه ای است و عبارت مسجد دال و ذال روی آن حک شده است است.

انتهای پیام/خ

واژه های کلیدی: تبریز | تبریزی | خیابان | امامزاده | بقاع | متبرکه | تبریز | آستانه مقدس

تصاویر + بقاع متبرکه‌ی تبریز را بهتر بشناسیم

تصاویر + بقاع متبرکه‌ی تبریز را بهتر بشناسیم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog