جمعيت خبرنگار گریزمان سیمئونه اتلتیکو مادرید

جمعيت: خبرنگار گریزمان سیمئونه اتلتیکو مادرید لالیگا اسپانیول

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی تجدید نظر در بودجه از اوجب واجبات است/ راه‌حل جلوگیری از اعتراضات برطرف کردن

غلامرضا حیدری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارائه گزارش‌های واقع‌بینانه به رهبری را یک ضرورت فوری می‌داند و می‌گوید: به نظر من در حال حاضر وقت آن است که افرا

تجدید نظر در بودجه از اوجب واجبات است/ راه‌حل جلوگیری از اعتراضات برطرف کردن

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: تجدید نظر در بودجه از اوجب واجبات است/ راه حل جلوگیری از اعتراضات برطرف کردن پرسشها است

عبارات مهم : برنامه

غلامرضا حیدری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارائه گزارش های واقع بینانه به رهبری را یک ضرورت فوری می داند و می گوید: به نظر من در حال حاضر وقت آن است که افرادی مانند مدیر جمهور و مدیر مجلس گزارش های مورد نیاز را از تنگناهای مالی و اوضاع اقتصادی مردم خدمت مقام معظم رهبری ارائه کنند.

دیروز مدیر جمهور در دیدار با روئسای کمیسیون های تخصصی مجلس به اعتراض های خیابانی چند روز اخیر تصویر العمل نشان داد و از آنجایی که بخش بزرگی از این اعتراض ها به پرسشها معیشتی مردم بر می گردد تلاش کرد شرایط دولت را توضیح بدهد. او در بخشی از حرف هایش اعلام کرد که نزدیک به نیمی از بودجه کشور در اختیار دولت نیست.

تجدید نظر در بودجه از اوجب واجبات است/ راه‌حل جلوگیری از اعتراضات برطرف کردن

غلامرضا حیدری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت وگو با اعتمادآنلاین این عنوان را تأیید می کند و می گوید: «حکومت ما از قوای متفاوت تشکیل شده است است که قوه مجریه یکی از آنها هست، در کنار قوا که هر کدام بودجه ای در اختیار دارند نهادهای متفاوت هم قرار دارند مانند صدا و سیما و سایر نهادهای فرهنگی، همچنین بخش بزرگی از بودجه کشور صرف امور نظامی می شود. همه اینها در جای خود نیاز به بودجه دارند و باید به آنها پرداخته شود ولی بحث مهم بر سر این است که آیا مدیر جمهور و حتی مجلس اختیاری جهت کم و زیاد کردن بودجه این بخش ها دارد؟ از نظر قانونی این اختیار داده شده است ولی عملاً با یک سری توجیهات این اختیار محدود می شود.»

او ادامه می دهد: «وقتی این اختیار محدود باشد دیگر نمی توان به درستی از این نهادها توقع پاسخگویی داشت و بعضی انتقادهای ما مؤثر واقع نمی شود. مثلاً در مورد همین صدا و سیما، شما نگاه کنید ببینید که این نهاد چقدر در سال بودجه می گیرد و چقدر بازدهی دارد و بیننده هایش را راضی می کند؟ مدیر صدا و سیما از دوستان قدیمی من است و ما قبل از انقلاب هم دانشگاهی و هم رشته ای بودیم ولی واقعاً باید انصاف داشت و هنگامی که پای تقسیم بودجه به میان می آید بهره وری و اولویت های مردم را در نظر گرفت.»

غلامرضا حیدری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارائه گزارش‌های واقع‌بینانه به رهبری را یک ضرورت فوری می‌داند و می‌گوید: به نظر من در حال حاضر وقت آن است که افرا

او به بودجه نظامی کشور هم اشاره می کند و می گوید: «رقم بودجه نظامی ما هم خیلی اوج است و جهت این عنوان دلایل متعددی ذکر می شود ولی باید به اقتضائات کشور هم توجه کرد، باید اولویت ها و منابع مالی را در نظر گرفت.»

حیدری ادامه می دهد: «به خاطر دارم که وقت حضرت امام، درست چند ماه مانده به پذیرش قطعنامه با وزیر برنامه و بودجه وقت که از آشنایان ما بودند دیدار داشتم و ایشان می گفت که اوضاع اقتصادی واقعاً بد است و حتی به اندازه مایحتاج روزانه رزمنده ها مانند غذا و پوشاک هم مسئله داریم. من به ایشان گفتم آیا این گزارش ها را به حضرت امام نمی دهید؟ گفتند فعلاً بالاتر از من دو مقام مدیر جمهور و نخست وزیر قرار دارند که باید ببینیم آنها چه تصمیمی می گیرند. بعدتر گویا این گزارش ها به دست امام رسید و طولی نکشید که قطعنامه پذیرفته شد. به یاد دارم که ایشان در نامه ای شخصی به عاملان نظام یکی از دلایلشان جهت پذیرش قطعنامه را همین گزارش وزیر برنامه و بودجه اعلام کرده بودند. ما دیدیم که در آن شرایط حضرت امام به اوضاع اقتصادی کشور توجه کرد و چنان تصمیم بزرگی گرفت.»

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه ارائه گزارش های واقع بینانه به رهبری را یک ضرورت فوری می داند و می گوید: «به نظر من در حال حاضر وقت آن است که افرادی مانند مدیر جمهور و مدیر مجلس گزارش های مورد نیاز را از تنگناهای مالی و اوضاع اقتصادی مردم خدمت مقام معظم رهبری ارائه کنند. این عنوان از آن جهت اهمیت دارد که ایشان طبق اصل 110 قانون اساسی تعیین کننده سیاست های کلی نظام و فرمانده کل قوا هستند و در عین حال عده زیادی با استفاده از اسم ایشان به شخص رهبری ظلم می کنند.»

تجدید نظر در بودجه از اوجب واجبات است/ راه‌حل جلوگیری از اعتراضات برطرف کردن

او ادامه می دهد: «یکی از بزرگ ترین هزینه سازی هایی که به رهبری وارد می شود از سوی نهادهایی است که به اسم رهبری،مصالح نظام را در نظر نمی گیرند.برای مثال هنگامی که نماینده های مجلس دست روی مباحث متعدد می گذارند،این مردها اعلام می کنند که این عنوان مربوط به نظر رهبری است وباید با اذن ایشان انجام شود در حالی که شاید به واقع نظر رهبری هم این نباشد.

وی افزود: این اقدام و واکنش‌ها نه تنها خدمت به رهبری انقلاب نیست که بی تردید آسیب وارد کردن به وجهه ایشان هست. مجلس به هر حال می خواهد نظرات مقام معظم رهبری را لحاظ کند ولی این نفی ارائه گزارش های واقعی خدمت ایشان نیست. شاید اگر ایشان به درستی در جریان بعضی امور قرار بگیرند تصمیمات دیگری اتخاذ کنند.»

غلامرضا حیدری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارائه گزارش‌های واقع‌بینانه به رهبری را یک ضرورت فوری می‌داند و می‌گوید: به نظر من در حال حاضر وقت آن است که افرا

حیدری می گوید: «در نهایت فکر می کنم تجدید نظر در تخصیص بودجه از اوجب واجبات است و باید هرچه سریعتر جهت ساماندهی شرایط فعلی فکری کرد.»

او در تصویر العمل به منتقدان دولت که می گویند انتشار شرح بودجه موجب اعتراضات اخیر شده است هست، می گوید: «چنین نقدی را به هیچ وجه قبول ندارم. راه حل جلوگیری از اعتراضات برطرف کردن پرسشها است نه اینکه جلوی همین مقدار شفافیتی که وجود دارد گرفته شود. اتفاقاً فکر می کنم اقدام دولت در زمینه انتشار لایحه بودجه بسیار اقدام شجاعانه ای بود و باعث آگاهی مردم شد. به این ترتیب هرکس دغدغه ای راجع به نحوه تخصیص بودجه دارد می تواند لایحه را مطالعه کند و نظرش را اعلام کند. نمی شود که مردم را در ناآگاهی نگه داشت به این بهانه که اعتراضی صورت نگیرد. اتفاقاً باید به جنبه مثبت این اقدام توجه کرد که ممکن است موجب تجدید نظر در اشتباهات بودجه شود.»

حیدری ادامه می دهد: «ضمناً این را هم بگویم که به هیچ وجه قبول ندارم که انتشار بودجه یا هر اقدام تازه دیگری موجب اعتراض مردم شده است هست، ما خیلی قبل تر تذکر داده بودیم که تحمل جامعه در حال تمام شدن هست. من در آخرین نطقم در کمیسیون، در بحث زیاد کردن قیمت حامل های انرژی گفته بودم که آستانه تحمل مردم کم شده است و جامعه در حال عبور از مرز تحمل است چون فشار معیشت چیزی نیست که مردم بتوانند به مدت زیادی آن را تحمل کنند.»

تجدید نظر در بودجه از اوجب واجبات است/ راه‌حل جلوگیری از اعتراضات برطرف کردن

اعتمادآنلاین

واژه های کلیدی: برنامه | کمیسیون | بودجه کشور | لایحه بودجه | مقام معظم رهبری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog