جمعيت خبرنگار گریزمان سیمئونه اتلتیکو مادرید

جمعيت: خبرنگار گریزمان سیمئونه اتلتیکو مادرید لالیگا اسپانیول

گت بلاگز اقتصادی هراس واشنگتن از استقلال صنعتی و اقتصادی پکن ، جدیت چین جهت حرکت در مسیر مقاوم‌سازی اقتصاد

دولت چین در صدد است سیاست های مقاوم سازی اقتصادی را در بخش های گوناگون و با تمرکز بر حوزه صنعتی با جدیت تمام پیگیری نماید،امری که واشنگتن و سیاستمداران کاخ

هراس واشنگتن از استقلال صنعتی و اقتصادی پکن ، جدیت چین جهت حرکت در مسیر مقاوم‌سازی اقتصاد

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، چین یکی از قدرتمندترین اقتصادهای دنیا به شمار می رود و رشد و توسعه اقتصادی پکن در طول سالیان اخیر از مواردی محسوب می شود که به هیچ عنوان جهت ایالات متحده آمریکا،قابل تحمل نیست.
تنش های اقتصادی میان پکن و واشنگتن در طول سالیان اخیر و شدت یافتن هر چه زیاد آن بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ، بیش از پیش، موید عمق مسابقه میان این دو قدرت اقتصادی است.

عبارات مهم : سیاست

نسرین کرمانی، کارشناس حوزه اقتصاد سیاسی،در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به مسابقه تنگاتنگ چین و آمریکا در عرصه های گوناگون اظهار داشت: این مسابقه و یا به تعبیری دشمنی پنهان از سال های نه چندان دور گذشته به شکل پر رنگ تری ظهور و بروز پیدا کرده است.
وی افزود: یقیناً در طول چهار سال آینده، سطح تنش ها میان این دو قدرت، اوج خواهد گرفت و رگه هایی از شدت یافتن این مسابقه ها و اصطکاکات از هم اکنون نیز قابل احساس است.
کرمانی عنوان کرد: چندی پیش و در تازه ترین گزارشات انتشار یافته از سوی منابع چینی، عنوان تلاش و برنامه ریزی این کشور در جهت خودکفایی و ارتقای استقلال صنعتی منتشر و رسانه ای شد که به طور حتم یکی از انگیزه های مهم چنین رویکردی را باید در تنگ تر شدن عرصه رقابتی میان پکن و واشنگتن جستجو نمود.
کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: بر اساس این چارچوب و برنامه تعریف شده است از سوی پکن، مقرر است در طی 8 سال آینده، در حوزه خودکفایی صنعتی تلاش هر چه بیشتری عملیاتی شود، که حصول این امر قطعاً منافع بلند مدت اقتصادی آمریکا را به مخاطره می اندازد.
وی افزود: آن چنان که مدیر جمهور چین (شی جینگ پینگ) مطرح نموده، پکن تلاش می کند وابستگی صنعتی خود را کم کند و به واقع این به اصطلاح استقلال و خودکفایی مورد نظر حاکمان چین، شرکای تجاری چین را به هراس می اندازد.
کرمانی گفت: در حال حاضر، در بسیای از محصولات و تولیدات چینی، همکاری هایی را با بعضی از دُوَل و کشورهای دیگر مشاهده می کنیم که به نوعی با اعلام سیاست مذکور در آینده، سطح این همکاری ها با اُفت قابل توجهی همراه خواهد شد.
کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: یکی از اهداف چین از پیگیری چنین سیاستی را باید در مقاوم سازی اقتصادی خود جستجو نمود که به تبع با تحقق آن، تکانه های اقتصادی در نظام بین المللی، تأثیر چندانی براقتصاد جهانی چین نخواهد گذاشت و به نوعی استقلال اشاره شده است باعث می شود تا آینده و افق اقتصادی چین مطابق میل و سیاست های مورد نظر پکن و بدون تأثیرپذیری از تحولات اقتصادی احتمالی دنیا طِیِ طریق کند.
وی افزود: در صورت اجرایی شدن این رویکرد، معادلات اقتصادی دنیا به شدت تحت تأثیر تصمیمات اقتصادی چین قرار می گیرد که البته در شرایط کنونی نیز این تأثیر گذاری قابل احساس است و با تحقق اهداف سیاستمداران و مسئولان اقتصادی چین، ضریب این نقش آفرینی به مراتب با تقویت هر چه بیشتری همراه خواهد شد.
چین به قهرمان صنعتی چهان تبدیل می شود؟
سید رضا طباطبائی، دانش آموخته رشته اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با نام بردن از سیاست های مقاوم سازی اقتصادی از سوی چین به عنوان تهدیدی جدی جهت شرکت ها و کمپانی های اقتصادی فعال در این کشورگفت: با اجرایی شدن سیاست های مذکور نقش شرکت های اقتصادی و صنعتی غیر چینی در کشور مذکور کمرنگ تر خواهد شد و با حمایت های بیشترِ پکن از مراکز تولیدی و صنعتی خود، مسابقه کمپانی های خارجی نیز تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.
وی افزود: آن چنان که در گزارشات رسانه های چینی و بعضی از خبرگزاری های فعال در این کشور عنوان شده، کانون تمرکز مقاوم سازی اقتصادِ این قدرت جهانی ار عرصه های ماشین سازی، هواپیما سازی و چیپ های کامپیوتری کلید خواهد خورد.
طباطبائی گفت: رشد و توسعه اقتصادی چین در طول سالیان اخیر با چنان سرعت و شتابی همراه بوده که نمی توان طرح چنین ادعاها و اظهاراتی را صرفاً در قالب های سیاسی یا تبلیغاتی هضم و تحلیل کرد و قطعاً در صورت عزم پکن به تحقق چنین سیاست هایی، حصول و نتیجه بخش بودن آن، تا حدود بسیاری قابل آینده نگری خواهد بود.
وی افزود: سرمایه گذاری 300 میلیارد دلاری چین جهت مقاوم سازی اقتصاد خود و حرکت در مسیر پرداخت تسهیلات کم بهره به واحدهای تولیدی و صنعتی بومی فعال در این کشور،تلاش مجدانه سیاستمداران پکن جهت به نتیجه و به ثمر رسیدن اهداف اقتصادی آینده نگری شده است در این عرصه را به تصویر می کِشَد.
دانش آموخته رشته اقتصاد در خاتمه یادآور شد: دومین گام مکمل چین جهت مقاوم سازی اقتصاد خود از طریق خرید شرکت ها و کمپانی های نامدار فعال در دنیا پیگیری می شود و به نظر می رسد این سیاست با نشانه خارج کردن رقبای اقتصادی و صنعتی چینی از میدان و در دست گرفتن ابتکار عمل مورد نیاز و مورد نظر آنها، در دستور کارِ پکن قرار گرفته که مجموعه این تحرکات و برنامه ریزی ها، بیانگر وقوع تغییراتی جدی در آینده نظام اقتصادی بین المللی با ورود و نقش آفرینی برجسته تر چینی ها خواهد بود.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: سیاست | اقتصاد | اقتصاد | مسابقه | اقتصادی | سال آینده | اقتصادی | چین

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog