جمعيت خبرنگار گریزمان سیمئونه اتلتیکو مادرید

جمعيت: خبرنگار گریزمان سیمئونه اتلتیکو مادرید لالیگا اسپانیول

گت بلاگز فضای مجازی عکس قدیمی از چوب بازی بختیاری ها

چوب بازی در عروسی ها و مراسم خوش حالی ها به وسیله مردان اجرا می‌گردد به گونه ای است که دو مرد با دو چوب به مبارزه نمادین با یکدیگر می پردازند.

عکس قدیمی از چوب بازی بختیاری ها

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغگروه اینترنت گروه تحریریه سایت جوان؛ چوبازی، چوب بازی یا تَرکه بازی از جمله بازی های اصیل کشور عزیزمان ایران باستان است که زیاد در بین مردم بختیاری، ایل باصری، ایل قشقایی و بعضاً روستاییان و عشایر کشور عزیزمان ایران متداول و مرسوم است و غالباً در مراسم ازدواج و همراه با رقص و پایکوبی اجرا می گردد. سن بازیگران معمولا 15 سال به بالاست.

تعداد بازیکنان چوب بازی دو نفر است و ابزار بازی مشمول بر دو چوب یکی به طول تقریبی یک و نیم متر و چوب دیگر کمی کوتاهتر از آنست. یکی از بازیکنان چوب بلندتر و نفر دیگر چوب کوتاهتر را بدست گرفته و برابر یکدیگر به حمله و دفاع می پردازند.

عبارات مهم : بختیاری

بازیکنان تلاش می کنند هنگام بازی با موزیک ساز و دهل نیز برقصند، فردی که چوب کوتاهتر را بدست دارد باید به دارنده چوب بلند حمله نماید و قبل از وارد نمودن ضربه به چوب وی ابتدا چند دور می رقصد و ناگهان به دارنده چوب بلند یورش می برد. دارنده چوب بلند نیز باید از خود دفاع نماید. حمله کننده هنگام یورش با صدای بلند فریاد می زند و تلاش دارد با این کار روحیه حریف را تضعیف نماید. چوب باز باید تنها با چرخاندن چوب و نعره کشیدن و ترساندن حریف (بدون وارد کردن ضربه به پای حریف) چوب بازی نماید.
حمله کننده هنگام یورش چوب را با دو دست پیش روی خود گرفته و هنگام کوبیدن بر چوب حریف آنرا با دست خود می چرخاند و سپس با در نظر گرفتن پاهای او بر چوب وی ضربه وارد می آورد. بازیکن حمله کننده فقط یکبار حق زدن ضربه را دارد (چه به چوب حریف برابر بزند چه نزند)، سپس بازیکنی که چوب بلندتر را دارد، چوب کوتاهتر را در دست گرفته و فرد دیگری چوب بلندتر را در اختیار می گیرد. بازی تا آخر به همین منوال ادامه می یابد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: بختیاری | بازیکنان | چوب بازی | ایران قدیم | عکس تاریخی | عکس تاریخی | چوب بازی بختیاری | وسایل بازی

عکس قدیمی از چوب بازی بختیاری ها

عکس قدیمی از چوب بازی بختیاری ها

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog